Разлика помеѓу преработките на „Канарски Острови“

с
нема опис на уредувањето
с
с
Канарските острови имаат статус на [[Автономни заедници во Шпанија|автономна област на Шпанија]]. На островите живеат околу 2,1 милиони жители. Улогата на главен град ја делат два града: [[Санта Круз де Тенерифе]] и [[Лас Палмас|Лас Палмас де Гран Канарија]]. Канарските Острови како дел од Шпанија припаѓаат на [[ЕУ]], но не се вклучени во царинската и даночната унија на ЕУ.
 
Главна дејност е туризмот, потоа земјоделството. Годишно, околу 10 милиони туристи ги посетуваат островите. Покрај тоа, од Канарските острови се извезуваат голем број егзотични земјоделски производи за ЕУ, на пример: [[Смоква|смокви]], [[Лимон|лимони]], [[Портокал|портокали]], [[Кајсија|кајсии]], [[Праска|праски]], [[шеќерна трска]], итн. На островот [[Тенерифе]] е планината [[Теиде]] кои врв на 3718 метри надморска височина е највисоката планина во Шпанија.
 
13.176

уредувања