Разлика помеѓу преработките на „Канарски Острови“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
'''Канарските острови''' (шпан. ''Islas Canarias'') {{coor d|28.03|N|15.35|W}} претставуваат африкански [[архипелаг]] во [[Атлантски Oкеан|Атлантскиот Oкеан]] под управа на [[Шпанија]]. Архипелагот се состои од седум поголеми, два помали и неколку сосема мали острови од вулканско потекло, и се наоѓа на околу 100 км од африканскиот брег.
 
Канарските острови имаат статус на [[Автономни заедници во Шпанија|автономна област на Шпанија]]. На островите живеат околу 2,1 милиони жители. Улогата на главен град ја делат два града: [[Санта Круз де Тенерифе]] и [[Лас Палмас|Лас Палмас де Гран КанариаКанарија]]. Канарските Острови како дел од Шпанија припаѓаат на [[ЕУ]], но не се вклучени во царинската и даночната унија на ЕУ.
 
Главна дејност е туризмот, потоа земјоделството. Годишно, околу 10 милиони туристи ги посетуваат островите. Покрај тоа, од Канарските острови се извезуваат голем број егзотични земјоделски производи за ЕУ, на пример: смокви, лимони, портокали, кајсии, праски, шеќерна трска, итн. На островот на [[Тенерифе]] е планината [[Теиде]] кои врв на 3718 метри надморска височина е највисоката планина во Шпанија.
 
13.176

уредувања