Разлика помеѓу преработките на „Џанлука Брамбила“

нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
| height = 1,70 м
| weight = 57 кг
| currentteam = {{ct|OPQTFS}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| amateuryears = 2006<br>2007–2009
| amateurteams = Ормесани Пани<br>Залф Дезире Фиор
| proyears = 2010–2012<br>2013–2013–2017<br>2018-
| proteams = {{ct|CSF|2010}}<br>{{ct|OPQ|2013}}<br>{{ct|TFS|2018}}
| majorwins = '''[[Голема трка (велосипедизам)|Големи трки]]'''
:'''[[Џиро д’Италија]]'''
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
::1 индивидуална етапа ([[Вуелта а Еспања 2016|2016]])
| updated = 2921 јануари 20172018
}}
 
'''Џанлука Брамбила''' ({{lang-it|Gianluca Brambilla}}; р. {{роден|22|август|1987}}) — [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|OPQTFS}}.<ref>{{cite news|url= http://roadwww.cyclingnews.cccom/content/forumnews/67036brambilla-transferssigns-2013for-worldtrek-and-pro-continental-tourssegafredo/ |firsttitle=Кит|last=МекреBrambilla signs for Trek-Segafredo|work= RoadCyclingnews.cccom|publisher=FarrellyImmediate AtkinsonMedia Ltd.Company|date=2013 септември 20122017|accessdate=83 јануари 2013|title=Преместувања за 2013}}</ref> Ја започнал професионалната кариера во 2010 со {{ct|CSF|2010}}.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://62.50.72.82/ucinet/default.asp?page=UCITeamsdetail&discipline=ROA&continent=ALL&teamscategory=&teamstype=PCT&year=2012&teamnameid=3347&npage=&search=&l=ENG|title=Колнаго-ЦСФ Инокс (COG) – IRL|accessdate=14 мај 2012|work=UCI Continental Circuits|publisher=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]2018}}</ref>
 
== Кариера ==
 
Ја започнал професионалната кариера во 2010 со {{ct|CSF|2010}}.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://62.50.72.82/ucinet/default.asp?page=UCITeamsdetail&discipline=ROA&continent=ALL&teamscategory=&teamstype=PCT&year=2012&teamnameid=3347&npage=&search=&l=ENG|title=Колнаго-ЦСФ Инокс (COG) – IRL|accessdate=14 мај 2012|work=UCI Continental Circuits|publisher=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]}}</ref>
 
На [[Џиро д’Италија 2011]], Брамбила завршил четврти во планинскиот пласман и завршил на четвртото место на етапата 18.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/giro-ditalia-2011/stage-18/results|title=Капеки доби една етапа за Ликвигас |first=Бери|last=Рајан|date=26 мај 2011|accessdate=14 мај 2012|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref> Брамбила имал уште два пласмани во првите десет на [[Џиро д’Италија 2012]], завршувајќи десетти на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 7|седмата етапа]],<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/532760/hesjedal-moves-into-giro-lead-after-mountain-top-finish.html |title=Хесједал премина во водство на Џиро по планинската завршница|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Limited|date=12 мај 2012|accessdate=14 мај 2012|first=Најџел|last=Вин}}</ref> и седми на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 8|осмата етапа]].<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/11859/Giro-dItalia-Domenico-Pozzovivo-attacks-to-win-at-Lago-Laceno.aspx|title=Domenico Pozzovivo attacks to win at Lago Laceno|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=13 мај 2012|accessdate=14 мај 2012|first=Бен|last=Аткинс}}</ref>
Во септември 2014 година, Брамбила бил исфрлен од [[Вуелта а Еспања 2014|Вуелта а Естапа]], затоа што разменил неколку удари со рускиот велосипедист [[Иван Ровни]] во текот на [[Вуелта а Еспања 2014 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 16|шеснаесеттата етапа]].<ref name="DQ">{{нмс |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/cycling/29116808|title=Вуелта а Еспања: Брамбила и Ровни дисквалификувани додека Контадор победи |accessdate=9 септември 2014|work=BBC Sport}}</ref>
 
Во 2016 година ја освоил [[Џиро д’Италија 2016 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 8|осмата етапа]] на [[Џиро д’Италија 2016|Џиро д’Италија]], која му ја донела и розевата маичка. Ја освоил етапата преку рано бегство.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingquotes.com/news/2016_giro_ditalia_stage_9_preview/#fyW19jH2jv7j3Cgg.97|title=Reactions from stage 8 of the Giro d’Italia|work=Cycling Quotes|publisher=CyclingQuotes.com 2013|date=14 мај 2016|accessdate=14 мај 2016|language={{en}}}}</ref> Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за [[Тур де Франс 2017]].<ref name="2017TDF">{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/race/Tour_de_France_2017_Startlist|title=2017: 104th Tour de France: Start List|accessdate=28 јуни 2017|work=Pro Cycling Stats}}</ref>
 
== Достигнувања ==
=== Распоред на резултатите на големите трки ===
 
{| class="wikitable plainrowheaders"
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 1px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Голема трка
!2011
!2012
!2013
!2014
!2015
!2016
|-
! scope="col" | [[Голема трка (велосипедизам)|Голема трка]]
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија|Џиро]]'''
! scope="col" | 2011
! scope="col" | 2012
! scope="col" | 2013
! scope="col" | 2014
! scope="col" | 2015
! scope="col" | 2016
! scope="col" | 2017
|- style="backgroundtext-align:#eeecenter;"
|! stylescope="text-align:left; background:#efefef;row" | [[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2011|95]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2012|13]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2013|105]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2014|29]]
|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2016|22]]
|-
|- style="text-align:center;"|—
|! stylescope="text-align:left; background:#efefef;row" | [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Генерален пласман на Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|—
|—
| style="text-align:center;"|—
|—
| style="text-align:center;"|—
|—
| style="text-align:center;"|—
|—
| style="text-align:center;"|—
|—
| style="text-align:center;"|—
|-
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2017|53]]
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
|- style="text-align:center;"|—
|! stylescope="text-align:left; background:#efefef;row" | [[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
| style="text-align:center;"|—
|—
| style="text-align:center;"|—
|—
|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2014|ДСК]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2015|13]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2016|23]]
|—
|}
 
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во Квик-Степ Флорс}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Брамбила, Џанлука}}