Разлика помеѓу преработките на „Еган Бернал“

Додадени 2.709 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
| nickname =
| birth_date = {{bda|1997|1|13|df=y}}
| birth_place = [[Богота]], {{КОЛ}}<ref>{{Cite news|url=https://www.elespectador.com/deportes/ciclismo/egan-bernal-un-campeon-desde-antes-de-nacer-articulo-710023|title=Egan Bernal, un campeón desde antes de nacer|date=2017-08-26|work=ELESPECTADOR.COM|accessdate=29 декември 2017|language={{es}}}}</ref>
| birth_place = [[Зипакира]], {{КОЛ}}
| height = 1,75 м
| weight = 60 кг
| currentteam = {{ct|ANSSKY}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| ridertype = Специјалист за искачување
| proyears = 2016–2016–2017<br/>2018-
| proteams = {{ct|ANS|2016}}<br/>{{ct|SKY|2018}}
| majorwins =
| medaltemplates =
{{MedalSilver | Лилехамер-Хафјел 2014|Крос-кантри за јуниори}}
{{MedalBronze | Валнорд 2015|Крос-кантри за јуниори}}
| updated = 2421 мартјануари 20172018
}}
 
'''Еган Арлеј Бернал Гомез''' ({{lang-es|Egan Arley Bernal Gómez}}; р. {{роден|13|јануари|1997}}) — [[Колумбија|колумбиски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за професионалната[[Светска континенталнатурнеја екипаUCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|ANSSKY}}.<ref>{{нмсcite news|url=http://www.procyclingstatscyclingnews.com/rider.php?id=198937news/egan-bernal-signs-for-team-sky/|title=Egan Arley Bernal signs for Team Sky|work=Cyclingnews.com|publisher=ProCyclingStatsImmediate Media Company|date=27 август 2017|accessdate=43 февруаријануари 20162018}}</ref>
 
== Кариера ==
 
По успешната 2017, освоил две етапи и крајниот пласман на Тур де л’Авенир, Бернал потпишал за {{ct|SKY|2018}} за следната сезона.
 
=== 2018 ===
 
Бернал го имал својот прв настап за {{ct|SKY|2018}} на [[Тур Даун Андер 2018]] како предводник на екипата,<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/bernal-and-halvorsen-lead-team-sky-at-tour-down-under/|title=Bernal to lead Team sky for the Tour down under|publisher= Cyclingnews.com|date=8 јануари 2018|accessdate=8 јануари 2018}}</ref> каде го освоил пласманот за млад возач.
 
== Достигнувања ==
: 4. Краен пласман [[Тур де л’Авенир]]
;2017
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Бодовен пласман
::1. [[Податотека:Jersey orange.svg|20п]] Пласман за млад возач
::1. Етапа 2
::1. Етапа 3
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман Тур де Савоја Мон Блан
::1. [[Податотека:Jersey green.svg|20п]] Бодовен пласман
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
::1. Етапа 2
::1. Етапа 4 ([[Поединечен хронометар|ITT]])
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман [[Тур де л’Авенир]]
::1. Етапа 7
::1. Етапа 8
: 2. [[Џиро дел’Апенино]]
: 3. [[Меморијал Марко Пантани]]
: 4. Краен пласман Сетимана Интернационале Копи е Бартали
::1. [[Податотека:Jersey orange.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 5. Краен пласман [[Џиро ди Тоскана]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 5. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
: 7. Краен пласман [[Тур де Лангкави]]
: 9. Краен пласман [[Трка на Алпите]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 9. Краен пласман [[Вуелта а Сан Хуан]]
::1. [[Податотека:Jersey green.svg|20п]] Пласман за млад возач
;2018
: 6. Краен пласман [[Тур Даун Андер 2018|Тур Даун Андер]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
{{palmares end}}
 
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во Андрони Џокатоли}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бернал, Еган}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Колумбиски велосипедисти]]
 
{{Колумбија-велосипедист-никулец}}