Разлика помеѓу преработките на „Храм на небото“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:VM Imperial Vault of Heaven 4592.jpg|мини|десно|Царскиот небесен свод]]
[[Податотека:Temple of Heaven Inside.jpg|мини|десно|Внатрешноста на Молитвената сала за добра жетва]]
'''Храм на небото''' или '''Олтар на небото''' ([[кинески јазик|кин.]] [[трад.]] {{јаз|zh-Hant|天壇}}, [[упр.]] {{јаз|zh-Hans|天坛}}; {{пинјин|Tiāntán}}; [[манџурски јазик|манџ.]] ''Абкај мукдехун'') — светилиште во југоисточниот дел на центарот на [[Пекинг]]. Служел за државни обреди, каде [[цар на Кина|царевите]] од династиите {{киндин|Минг}} и {{киндин|ЧингЌинг}} секоја година се помолувале на небото за добра [[жетва]] во царството. Важи и за [[таоизам|таоистички]] храм,<ref>{{наведена книга|title=An Illustrated Introduction to Taoism: The Wisdom of the Sages|author=Cooper, Jean C. Cooper and William Stoddart|publisher=World Wisdom|year=2010|page=24|isbn=9781935493167}}</ref> иако обожувањето на небото во Кина е многу постаро.
 
==Историја==
Светилиштето е изградено во периодот од [[1406]] до [[1420]] г., за време на царот [[Јунгле]], кој го изградил и [[Забранетиот град]]. Денешното име го добил во времето на царот [[ЏаџингЏаѓинг]] (XVI век). Царот изградил и уште три важни храма во градот: Храмот на сонцето ({{јаз|zh-Hant|日壇}}) на исток, Храмот на земјата ({{јаз|zh-Hant|地壇}}) на север и Храмот на месечината ({{јаз|zh-Hant|月壇}}) на запад. Храмот на небото е реновиран во XVIII век во времето на царот [[Ченлунг]] — последен крупен зафат во царско време поради влошувањето на државните финансии.
 
За време на [[Втора опиумска војна|Втората опиумска војна]], светилиштето паднало во рацете на англо-француската војска. Во 1900 г., за време на [[Боксерско востание|Боксерското востание]], сојузничките сили го зазеле светилиштето и една година го користел како штаб. Зградите и градините претрпеле потешки оштетувања, па дури биле и пљачкосувани. Со падот на династијата ЧингЌинг, храмот останал запуштен, и во наредниот период неколку сали се срушиле.<ref>[http://58.30.231.66:8008/cn/tabs/showdetail.aspx?tabid=710017&iid=1777 Парк на Храмот на небото: Историја] {{en}}</ref>
 
Во 1914 г. тогашниот претседател на [[Република Кина]], [[Јуен Шикај]] извршил царски молитвен обред како дел од неговите усилби да биде прогласен за цар. Во 1918 г. храмот и околината станал парк и за прв пат се отворил за јавноста.
 
Во 1998 г. светилиштето е прогласено за [[светско наследство]] на [[УНЕСКО]].<ref>[http://whc.unesco.org/en/list/881 Храм на небото: царски жртвеник во пекингПекинг] — [[УНЕСКО]] {{en}}</ref> Денес паркот е мошне популарно место за рекреација.
 
==Објекти==
* '''Царскиот небесен свод''' ({{јаз|zh-Hans|皇穹宇}}) — еднокатен еднокалкански објект изграден врз мернерна основа. Сместен е јужно од Молитвената сала за добра жетва и личи на неа, но има поскромни димензии. Околу градбата е расположен кружен ѕид што го одбива звукот и му овозможува голем досег. Овој објект е поврзан со молитвената сала со издигнат премин долг 360&nbsp;м што полека се спушта од сводот до молитвената сала.
 
* '''Кружниот олтар''' ({{јаз|zh-Hans|圜丘坛}}) — самиот олтар на светилиштето, јужно од Царскиот небесен свод. Ова е празен кружен подиум од мермер на три нивоа, богато украсен со змејови во камена резба. Разните елементи на олтарот (скалилата, столпчињата на оградата и тн.) се девет на број, или во содржатели на девет. Средишниот дел се нарекува „Срце на небото“ ({{јаз|zh-Hans|天心石}}) или „Врховен јанг“ ({{јаз|zh-Hans|太阳石}}), каде царот се молел за добри услови за род. Олтарот е така изработен, што звукот се одбива од оградата и дава одек кој се верувало дека подобро патува до небото. Олтарот е изграден во 1530 г. по налог на царот ЏаџингЏаѓинг, а преуреден во 1740 г.
 
==Обред==