Разлика помеѓу преработките на „Интерпол“

Додадени 275 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox Geopolitical organization |name = Меѓународна криминална полициска организациј...)
 
с
'''Меѓународната криминална полициска организација''' (на {{lang-en|International Criminal Police Organization}}, на {{lang-fr|Organisation internationale de police criminelle}}), подобро позната како '''Интерпол''' претставува меѓународна организација која има за цел да ја олесни соработката помеѓу полициските сили во светот. Таа била основана во 1923 година под името '''Меѓународна криминална полициска комисија''' (на {{lang-en|International Criminal Police Commission}}).<ref>[https://www.interpol.int/About-INTERPOL/Name-and-logo Име и лого], Интерпол {{en}}</ref>
 
Буџетот на Интерпол изнесува околу 113 милиони евра, од кој поголемиот дел е обезбеден од годишните придонеси на полициските служби кои се нејзини членки. Нејзин актуелен Генерален секретар е Јурген Сток, поранешен заменик-шеф на Германската федерална полиција. Тој го замени местото на Роналд Нобл кој бил на таа позиција до ноември 2014 година по служба од вкупно 14 години.<ref name="скајњус">{{наведена мрежна страница|url=https://web.archive.org/web/20141110000409/http://www.skynews.com.au/news/politics/europe/2014/11/08/germany-s-jurgen-stock-new-interpol-chief.html|title=Германецот Јурген Сток, нов шеф на Интерпол|date=8 ноември 2014|work=Sky News|language=англиски}}</ref> Актуелен претседател на Интерпол е Менг Хонгвеј, заменик министер за јавна безбедност во [[Кина]].<ref name="рсе">{{наведена мрежна страница|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/28108165.html|title=Интерпол доби нов шеф|date=10 ноември 2016|work=Радио Слободна Европа|language=македонски}}</ref>
 
== Наводи ==