Разлика помеѓу преработките на „Лика“

Додадени 34 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
Лика низ целиот XX век била изложена на депопулација предизивикана од различни фактори - аграрната пренаселеност, потоа [[Првата светска војна|Првата]] и [[Втора светска војна|Втората светска војна]] ([[усташи|усташкиот]] прогон и убиства над Србите. Исто така голем број од населението било во различни движења, како што се [[Четници|четниците]] и [[Народноослободителна војска на Југославија|партизаните]]), како и иселувањето на населението во развиените подрачја и на крај [[Хрватска војна за независност|граѓанската војна во Хрватска]] [[1991]]-[[1995]] година со изведената операција„[[Операција Олуја|Олуја]]“ каде што било протерано или убиено скоро целокупното српско население. Последица на сето тоа е дека денес на тоа подрачје живее само околу 50.000 населние, додека пред тоа само 80 година, тој број изнесувал приближно 200.000 жители.
 
== Наводи ==
 
<references />
 
[[Категорија:Региони во Хрватска]]
12.857

уредувања