Разлика помеѓу преработките на „Кучковени“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
 
=== Денешна состојба ===
Според истржаувањето од 1993 г. селото е чисто „славофонско“ и [[македонски јазик|македонскиятмакедонскиот јазик]] е одлично зачуван.<ref>[http://strates.revues.org/document381.html Riki Van Boeschoten. "Usage des langues minoritaires dans les départements de Florina et d’Aridea (Macédoine)"]</ref>
 
== Население ==
Анонимен корисник