Разлика помеѓу преработките на „Франциум“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Франциумфранциум}}
[[File:Marguerite Perey.jpg|thumb|[[Маргарет Perey]], пронаоѓач на Франциумот.]]
'''Франциумот''' е [[хемиски елемент]] со симбол&nbsp; '''Fr''' и [[атомски број]]&nbsp;87. Се користи за да биде познат како [[Ека-цезиум]] и [[actinium К]].<ref group="note"> најмалку нестабилен изотоп е франциум-223</ref> Тоj е вториот најмалку [[електронегативен]] елемент, веднаш зад цезиум. Франциумот е високо [[радиоактивен]] метал кој се распаѓа на [[astatine]], [[радиум]], и [[радон]]. Како алкален метал, тој има еден [[валентен електрон]].