Разлика помеѓу преработките на „Белетристика“

Одземени 77 бајти ,  пред 4 години
ситно средување
(нова страница)
 
(ситно средување)
'''Белетристика''' е гранка на [[Литература|литературата]] која опфаќа различни форми на забавна или естетска [[книжевност]], како што се на пр.пример [[роман]]ите, расказите или [[Кратка приказна|кратките приказни]].<ref>[http://www.vokabular.org/?search=белетристика Белетристика – дефиниција] на сајту vokabular.org {{sr}}</ref><ref>[http://staznaci.com/beletristika Белетристика – дефиниција] на сајту staznaci.com {{sr}}</ref>
 
Произлегува од сегментот на пазарот на книги ”Belles-lettres”. Подрачјето насталосе појавило во [[17 век]] помеѓу пазарот на научната литература (''Lettres'', во права смисла на зборот [[Публикација|публикации]]) и пазарот на евтини, воглавноглавно многу едноставно обликувани книги за ”обичните„обичните луѓе“.<ref>[http://www.opsteobrazovanje.in.rs/sta-znaci/beletristika/ Белетристика] на сајту opsteobrazovanje.in.rs {{sr}}</ref>
 
== Развој ==
По преминот во [[18 век]] белетристиката вклучувала широк распон на [[жанр]]ови фикции за читателите кои биле помалку заинтересирани за стручното учење, туку за публикации на тогашниот француски начин, кои тогаш се читале во цела [[Европа]].
 
Своевремено како и во денешно време се политички [[мемоар]]и, [[роман]]и, [[списание|списанија]], [[поезија]], [[Класика|класицистите]] од [[Антика|античкото време]] најбарани во современите преводи.
 
== Види уштеПоврзано ==
* [[Проза]]
* [[Поезија]]
* [[Литература]]
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
== Надворешни врски ==
{{портал|Књижевност}}
* [http://www.maticasrpska.org.rs Матица српска] {{sr}}
* [http://www.vokabular.org/?search=белетристика Дефиниција белетристике] на сајту vokabular.org {{sr}}
 
[[Категорија:Книжевност]]