Разлика помеѓу преработките на „Жито“

Додадени 224 бајти ,  пред 3 години
==Житото како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Покровителot на житото“ (''Покровитељ жита'') - песна на српскиот поет [[Васко Попа]].<ref>Vasko Popa, ''Pesme''. Beograd: Bigz, 1978, стр. 171.</ref>
* „[[Полиња жито, ридишта крв]]“ - книга на писателката [[Анастасија каракасиду]].<ref>Магор, ''Каталог 2015''. Скопје, 2015, стр. 24.</ref>
 
== Поврзано ==