Разлика помеѓу преработките на „Змеј“

Додадени 215 бајти ,  пред 3 години
(→‎Наводи: дополнување)
==Змејот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Ламјата и царевиот син“ (''Аждаја и царев син'') - српска народна приказна.<ref>''Народне приповетке''. Београд: Просвета, 1963, стр. 54-58.</ref>
* „Невестата на змејот“ - книга на македонскиот писател [[Влада Урошевиќ]].<ref>Магор, ''Каталог 2015''. Скопје, 2015, стр. 22.</ref>
 
== Наводи==