Опиум: Разлика помеѓу преработките

Додаден 371 бајт ,  пред 4 години
→‎Производство: дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
(Замена на Image:Slaapbol_R0017601.JPG со Image:Opium_pod_cut_to_demonstrate_fluid_extraction1.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: [[:commons:COM:FR#)
(→‎Производство: дополнување)
 
== Производство ==
Во последните неколку години најголеми производители на опиум во светот се [[Авганистан]], [[Мјанмар]] и [[Лаос]], а неговата намена не е за медицински потреби, туку истиот се продава илегално како на нарко-пазарите во светот. Во 2007 година, [[Авганистан]] произвел 8.200 тони опиум и тој го снабдува глобалниот пазар на опијати со 93% од вкупното производство во светот.<ref>[http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=AE698AED0EFBE248BDE31898DE345E79 Рекордна реколта на опиум]</ref>
 
==Опиумот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „[[Исповедите на еден англиски уживател на опиум]]“ - роман на англискиот писател [[Томас де Квинси]].<ref>Магор, ''Каталог 2015''. Скопје, 2015, стр. 18.</ref>
 
== Наводи ==