Разлика помеѓу преработките на „Сирија“

Додадени 236 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Официјален јазик во Сирија е стандардниот [[арапски јазик]], но најмногу зборувана варијанта е сирискиот арапски дијалект. Покрај арапскиот, во Сирија се зборува и [[курдски јазик]], јазик кој го зборуваат [[Курди]]те. Од останатите малцински јазици може да се сретнат и [[Ерменски јазик|ерменскиот]], [[Турски јазик|турскиот]] и [[Туркменски јазик|туркменскиот јазик]]. Пред појавувањето на [[ислам]]от во државата, во регионот [[лингва франка]] бил [[Арамејски јазик|арамејскиот јазик]]. Како христијански литургиски јазик може да се забележи и [[Сириски јазик|сирискиот јазик]].
 
===Религија===
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Сирија
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Муслимани|green|85}}
{{bar percent|Христијани|red|10}}
{{bar percent|Друзи|orange|3}}
}}
== Култура ==
{{Main|Култура во Сирија}}
85

уредувања