Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Додадени 317 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(→‎Економија: дополнување)
=== Религија ===
[[Податотека:Roskilde mpazdziora.JPG|мини|десно|Катедралата во Роскилде]]
{{bar box
 
|float=right
|title=Верници во Данска
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Лутерани|red|31}}
{{bar percent|Муслимани|green|3.7}}
{{bar percent|Будисти|red orange|0.1}}
{{bar percent|Хиндуисти|blue green|0.1}}
{{bar percent|Нерегиозени|black|60}}
}}
Од поголемиот број на религиозни заедници во [[Данска]], една од најголемите е [[Лутеранство|Лутеранската]] [[Црква на Данска]], која е официјална државна религија. Втората најголема религиозна организација е [[Ислам|исламот]], поради масовните имиграции кон крајот на [[20 век]].
 
85

уредувања