Разлика помеѓу преработките на „Дорломбос“

Додадени 319 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од Vasko1531) и ја поврати преработката 3563438 на Kiril Simeonovski)
}}
 
'''Дорломбос''' е село во [[Општина Струмица]], во околината на градот [[Струмица]]. Селото граничи со [[Куклиш]], [[Орманли]], [[Мемешли]], [[Прстен (село)|Прстен]], [[Булунтули]], [[Бајрамбос]],
[[Свидовица]]
== Географиja и местоположба ==
 
== Демографија ==
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 117 жители, сите [[Турци]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
На табелата е прикажан бројот на население низ сите пописни години:
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|550
|472
|555
|273
|305
|282
|274
|274
|117
|}
 
== Општествени институции ==