Грб на Општина Струмица: Разлика помеѓу преработките

с
илустрирање, ситна поправка
с (ситна поправка)
с (илустрирање, ситна поправка)
'''Грбот на Општина Струмица''' е [[грб]] кој ја претставува [[Општина Струмица]]. Toj е во форма на штит на кој на горната страна со кирилско писмо е напишано името на градот. Штитот е поделен на четири полиња во кои има симболи и тоа: во левиот горен агол е насликан златен крст од [[Манастир „Св. Леонтие“ - Водоча|манастирот „Св. Леонтие“]] во село [[Водоча]] од [[6 век]], во десниот горен агол има [[сонце]], во левиот долен агол е ридот над Струмица со [[Цареви кули|Царевите кули]] и три ѕвезди на небото и во десниот долен агол е [[Струмички карневал|карневалска маска]]. На грбот се среќаваат две бои: [[Злато (хералдика)|златна]] и кобалт-[[сина]].
 
== БоиДизајн ==
{| class=wikitable width=60% style="text-align:center;"
|-
|}
 
== ОстанатоГалерија ==
<gallery>
Податотека:Flag of Strumica Municipality.svg|Знамето на Општина Струмица каде што грбот е претставен во центарот на горната половина
Податотека:Strumica X (28).JPG|Општинската зграда во Струмица, грбот е нацртан најгоре во круг со бела позадина
Податотека:Fire Commander Strumica.jpg|Униформа на Струмичката пожарна на која грбот е сместен на левото рамо
</gallery>