Грб на Општина Струмица: Разлика помеѓу преработките

с
илустрирање
сНема опис на уредувањето
с (илустрирање)
|use =
}}
[[Податотека:Strumica X (28).JPG|мини|десно|Општинската зграда во Струмица, грбот е нацртан најгоре во круг со бела позадина.]]
 
'''Грбот на Општина Струмица''' е [[грб]] кој ја претставува [[Општина Струмица]]. Toj е во форма на штит на кој на горната страна со кирилско писмо е напишано името на градот. Штитот е поделен на четири полиња во кои има симболи и тоа: во левиот горен агол е насликан златен крст од [[Манастир „Св. Леонтие“ - Водоча|манастирот „Св. Леонтие“]] во село [[Водоча]] од [[6 век]], во десниот горен агол има [[сонце]], во левиот долен агол е ридот над Струмица со [[Цареви кули|Царевите кули]] и три ѕвезди на небото и во десниот долен агол е [[Струмички карневал|карневалска маска]]. На грбот се среќаваат две бои: [[Злато (хералдика)|златна]] и кобалт-[[сина]].
 
|}
 
{{Грбови на македонските општини|state=collapsed}}
 
[[Категорија:Грбови на општините во Република Македонија]]