Грб на Општина Струмица: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (поправки)
сНема опис на уредувањето
'''Грбот на Општина Струмица''' е [[грб]] кој ја претставува [[Општина Струмица]]. Toj е во форма на штит на кој на горната страна со кирилско писмо е напишано името на градот. Штитот е поделен на четири полиња во кои има симболи и тоа: во левиот горен агол е насликан златен крст од [[Манастир „Св. Леонтие“ - Водоча|манастирот „Св. Леонтие“]] во село [[Водоча]] од [[6 век]], во десниот горен агол има [[сонце]], во левиот долен агол е ридот над Струмица со [[Цареви кули|Царевите кули]] и три ѕвезди на небото и во десниот долен агол е [[Струмички карневал|карневалска маска]]. На грбот се среќаваат две бои: [[Злато (хералдика)|златна]] и кобалт-[[сина]].
 
{| class=wikitable width=60% style="text-align:center;"
{{Грбови на македонските општини}}
|-
! Систем
!style="background:#FFCC00"| <font color=#000099>Златна</font color>
!style="background:#000099"| <font color=#FFCC00>Кобалт-сина</font color>
|-
| RGB || 255-204-0 || 0-0-153
|-
| хексидецимален формат || #FFCC00 || #000099
|-
|}
 
{{Грбови на македонските општини|state=collapsed}}
 
[[Категорија:Грбови на општините во Република Македонија]]