Разлика помеѓу преработките на „Морено Мозер“

Додадени 832 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
:Трофео Лаигвелја (2012)
:Страде Бјанке (2013)
| updated = 46 јануари 20172018
}}
 
'''Морено Мозер''' ({{lang-it|Moreno Moser}}; р. {{роден|25|декември|1990}}) — [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|AST}}.
 
Роден во [[Тренто]], Мозер доаѓа од семејство на професионални велосипедисти; неговите вујковци [[Франческо Мозер|Франческо]] и Алдо завршувале на првите пет места на големите трки, додека Франческо го освоил [[Џиро д’Италија]] во [[Џиро д’Италија 1984|1984]].<ref>{{нмс|url=http://www.repubblica.it/rubriche/la-storia/2011/06/14/news/moser_dinastia-17671677/|title=Moser, dinastia senza tramonto "Ora tocca a figli e nipoti"|last=Крозети|first=Маурицио|date=14 јуни 2011 |website=repubblica.it|language=италијански|trans-title=Moser, the dynasty that never sets: "Now it's up to the children and grandchildren"|accessdate=10 мај 2016}}</ref> Неговиот татко Диего, браќата Леонардо и Матео и неговиот братучед Игнацио исто така настапувале професионално. Бил именуван во почетниот состав за [[Вуелта а Еспања 2015]].<ref name="Vuelta">{{нмс|url=http://www.cyclingfever.com/editie.html?detp=view&_ap=startlijst&editie_idd=MjYwNzQ=|title=Vuelta a España 2015|accessdate=21 август 2015|work=Cycling Fever}}</ref>
 
== Кариера ==
!2015
!2016
!2017
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Giro d'Italia|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2016|41]]
| style="text-align:center;"|—
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2013|94]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2015|72]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2016|72]]
| style="text-align:center;"|—
|}