Пештера: Разлика помеѓу преработките

Одземени 35 бајти ,  пред 4 години
с
додадена Категорија:Пештери користејќи го HotCat
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (додадена Категорија:Пештери користејќи го HotCat)
 
Со процесот на рушење на таваниците пештерите постепено се уништуваат и како завршна фаза во еволуцијата на речните пештери остануваат прерасти – лаковидни делови во вид на природни мостови и прозорци – заостанати делови од пештерските канали при целосно уништување на пештерите.
== Поврзано ==
 
== Поврзано ==
* [[Пештери во Македонија]]
 
* [[Список на пештери во Македонија]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Commons categoryрв|Caves}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Геоморфологија]]
[[Категорија:Типови на археолошки локалитети]]
[[Категорија:Пештери| ]]