Разлика помеѓу преработките на „Унгарија“

Додадени 409 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(→‎Наводи: дополнување)
== Население и јазик ==
{{Main|Демографија на Унгарија}}
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Унгарија
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Католици|yellow|80.5}}
{{bar percent|Источни Католици|yellow|0.27}}
{{bar percent|Православни|red|0.16}}
{{bar percent|Клаванисти|pink|16.2}}
{{bar percent|Лутерани|green|3}}
{{bar percent|Евреи|black|0.1}}
{{bar percent|Други|orange|0.2}}
}}
 
95% од населението на Унгарија се [[Унгарци]] со мајчин јазик [[Унгарски јазик|унгарски]]. Најголеми малцински етнички заедници во Унгарија се [[роми]]те со 2.1% и [[Германци]]те 1.2%. Покрај нив во Унгарија живеат и [[Словаци]], [[Хрвати]], [[Романци]], [[Украинци]] и [[Срби]]. Неофицијално, Ромите сочинуваат околу 10% од населението. Со Договорот од Карловиц голем број на Германци се доселиле во Унгарија.
85

уредувања