Разлика помеѓу преработките на „Бесмртните“

Одземени 15 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
 
*Во филмот од 1962 година, ''[[300 Спартанци (филм)|300 Спартанци]]'', Бесмртните носат копје и плетени штитови како и вистинските Бесмртни. Но, главно се облечени во црна или темна боја, што е спротивно на историското претставување на Бесмртните.<ref name=27Oct10/>
*Стрипот на [[Френк Милер]] од 1998 година, ''[[300 (стрип)|300]]'', и филмот кој е снимен во 2006 година врз основа на стрипот, [[300 (филм)|300]], ни претставуваат измислена верзија на Бесмртните во [[БиткаТермопилска на Термопилитебитка|битката наТермопилската Термопилитебитка]]. Овде, Бесмртните носат метални маски во стилот на јапонските [[менгу]], претставени се нечовечни и изобличени, и имаат пар мечеви, кои наликуваат на јапонските [[вакизаши]].<ref name=27Oct10>{{cite web|url=http://www.iranian.com/main/2010/oct/guards-shahanshah-1|title=''The Guards of the Shahanshah, How to fight, carry weapons, ride horses and learn archery''|first=Nabil|last=Rastani|date=27 October 2010}}</ref>
*На американскиот ТВ канал за историја ([[History Channel]]), прикажан е документарец со наслов ''Последните 300'' (Last Stand of the 300) каде се појавуваат Бесмртните како дел од биткатаТермопилската на Термопилитебитка. Во оваа верзија, [[тијара]]та што ја носат Бесмртните е прикажана како црна маска од платно која го прекрива целото лице, а е доволно проѕирна за да се гледа низ неа.<ref name=27Oct10/>
 
== Референци ==