Разлика помеѓу преработките на „Британски острови“

с
поправка на правопис
с
с (поправка на правопис)
{{Infobox islands
|name = Британски Островиострови
|image name = British Isles mk.svg
|image caption = Карта на Британските Островиострови
|image alt = Карта на Британските Острови.острови
|locator map = LocationBritishIsles-noborders.png
|location = [[Западна Европа]]
}}
 
'''Британските острови''' ([[англиски]]: ''British Isles'', [[Ирски јазик|ирски]]: ''Oileáin na Breataine''), се острови покрај северозападниот брег на [[Европа]], и ги опфаќаат [[Велика Британија]] ([[Англија]], [[Шкотска]] и [[Велс]]), [[Северна Ирска]] и [[Ирска]]), островот [[Ман (остров)|Ман]] и неколку илјади помали соседни острови. Во документите на владата на [[Република Ирска]] понекогаш се смета дека таа не е дел од Британските Островиострови.
 
== Поврзано==