Разлика помеѓу преработките на „Британски острови“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с (Идеологист ја премести страницата Британски Острови на Британски острови)
с
}}
 
'''Британските Островиострови''' ([[англиски]]: ''British Isles'', [[Ирски јазик|ирски]]: ''Oileáin na Breataine''), се острови покрај северозападниот брег на [[Европа]], и ги опфаќаат [[Велика Британија]] ([[Англија]], [[Шкотска]] и [[Велс]]), [[Северна Ирска]] и [[Ирска]]), островот [[Ман (остров)|Ман]] и неколку илјади помали соседни острови. Во документите на владата на [[Република Ирска]] понекогаш се смета дека таа не е дел од Британските Острови.
 
== Поврзано==