Разлика помеѓу преработките на „Цаде (буква)“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
додадена Категорија:Арамејско писмо користејќи го HotCat
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с (додадена Категорија:Арамејско писмо користејќи го HotCat)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Phoenician glyph|letname=Цаде|archar=ﺻ,ﺹ|sychar= ܨ |gechar=ጸ|hechar=צ,ץ|amchar=sade|phchar=sade|ipa=sˁ|num=18|gem=90}}
{{Hebrew alphabet}}
{{Arabic alphabet}}
{{Syriac alphabet}}
 
'''Цаде''' (исто така '''Цади''', '''Саде''' или '''Сад''') е осумнаесеттата буква во многу [[Историја на азбуката|семитски писма]], како [[Феники јазик|феникискиот]], [[Арамејски јазик|арамејскиот]], [[Хебрејски јазик|хебрејскиот]] {{Ivrit|צ}} и [[Арапска азбука|арапскиот]] {{lang|ar|ﺹ}}. Нејзината најстара звучна вредност веројатно била {{IPA2|sˁ}}, иако постојат разни [[изговор]]и кај разните денешни семитски јазици и нивните дијалекти. Таа претставува соединеније на три [[Протосемитски јазик|протосемитски]] „[[емфатична согласка|емфатични согласки]]“ на [[хананејски јазици]]. [[Арапски јазик|Арапскиот]], кој ги задржал фонемите како посебни, има воведено варијанти за изразување на трите. На арамејски, овие емфатични согласки се соединуваат во буквите ''[[ајин]]'' односно ''[[тет]]'', и така хебрејскиот збор ''ерец'' ארץ (земја, почва) е ''{{Unicode|араа}}'' ארעא на арамејски.
 
 
== Хебрејското цаде ==
{{Hebrew alphabet}}
{{Arabic alphabet}}
{{Syriac alphabet}}
=== Име ===
Буквата ги носи имињата цаде, цади, саде и др. Видете [[хебрејска азбука]] за листа на разни транслитерации и изговори.
[[Категорија:Феникиска азбука]]
[[Категорија:Арапска азбука]]
[[Категорија:Арамејско писмо]]