Разлика помеѓу преработките на „Трахит“

Додадени 579 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
[[File:Opal polished.jpg|thumb|Трахит]]
'''Трахит''' — преодни вулкански карпи, кои по минералошки состав се еквивалентни на [[сиенит]]ите. Имаат порфирска структура и масивна до флуидална текстура. Како главни минерали се јавуваат ортоклас (фенокристали), биотит, хорнбленда и аугит. Основната маса е главно изградена од ситни стапчести кристали на ортоклас и пироксени. Бојата им е сива до темнозеленикава. Постојат повеќе вариетети од кои најзастапени се: албитски трахит, порфири, палеотрахити, кератофири<ref name="Гео">{{наведена книга |last= Јовановски |first= Милорад|coauthors= Наум Гапковски, Игор Пешевски |title=Инженерска геологија |publisher= Универзитет “Св.Кирил и Методиј”, Градежен факултет - Скопје |year= 2012|month= |isbn= 978-608-4510-13-0 }}.</ref>.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Петрологија]]
[[Категорија:Вулкански карпи]]