Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

с
Печатна поправка и подредување
с (Печатна поправка и подредување)
=== Аргентина ===
[[Податотека:QuemamuñecoLP01despues.JPG|мини|Граѓаните на градот Ла Плата имаат локална традиција на палење кукли.]]
Во Аргентина , традиционално целото семејство се собира околу 11 часот и зема учество во традицинална вечера , вклучувајќи грав , благи специјалитети итн. Токму пред полноќ луѓето се собираат на улица да уживаат во огномет и други видови на прослава. Првиот ден од новата година се прославува точниточно после полноќ со шампањ, со желби за среќна нова година и понекогаш со наздравување со соседите. Забавите понекогаш траат до зори . Пливањето е понекогаш чудна активност во која аргентинците уживаат , пливајќи во реки , езера или јавни базени.
 
=== Бразил ===
[[Податотека:Happy new year! (8332272701).jpg|мини|Огномети на плажата Копакабана во главниот град на Бразил.]]
Плажата Копакабана во Рио де Женеиро е домаќин на милиони кои сакаат да ја прославата Новата година тука.
 
Ano Novo ( Нова година на португалски ) исто така позната како Reveillon на Бразлиско - Португалски јазик е еден од главните празници во Бразил и е официјален почеток на летните празници кои вообичаено завршуваат со Карнивал ( аналогно на тоа е Memorial Day или ден на комеморација на луѓето кои загинале на воена служба и Labor Day односно ден посветен на работниците во САД). Бразилците обично уживаат во обилни оброци во друштво на своето семејство или пријателите во домашна атмосфера или во некој од приватните клубови или ресторани. Тие најчесто се облекуваат во бело за да имаат среќа во новата година . Огномети и јадење грозје се некои од традициите кои се асоцирани со празнувањето на Новата година.
Новата година (''Ano Novo'') исто така позната како ''Reveillon'' на Бразлиско-португалски јазик е еден од главните празници во [[Бразил]] и е официјален почеток на летните празници кои вообичаено завршуваат со Карнивал (аналогно на тоа е ''Memorial Day'' или Ден на комеморација на луѓето кои загинале на воена служба и ''Labor Day'' односно Ден посветен на работниците во САД).
Плажата Копакабана се смета за една од најдобрите локации за огномет во целиот свет за време на Новогодишната вечер. Градот Сао Паоло исто така одржува еден познат настан односно Маратонот на Св. Силвестер кој ги опфаќа улиците помеѓу Авенија Паулиста и центарот на градот.
 
Во други религии , се одржуваат други настани . Во Форталеца , Чеара се одржува голема забава со огномет и музички шоуа во живо во областа Praia de Iracema која привлекува повеќе од милион луѓе во последните неколку години .
Ano Novo ( Нова година на португалски ) исто така позната како Reveillon на Бразлиско - Португалски јазик е еден од главните празници во Бразил и е официјален почеток на летните празници кои вообичаено завршуваат со Карнивал ( аналогно на тоа е Memorial Day или ден на комеморација на луѓето кои загинале на воена служба и Labor Day односно ден посветен на работниците во САД). Бразилците обично уживаат во обилни оброци во друштво на своето семејство или пријателите во домашна атмосфера или во некој од приватните клубови или ресторани. Тие најчесто се облекуваат во бело за да имаат среќа во новата година . Огномети и јадење грозје се некои од традициите кои се асоцирани со празнувањето на Новата година.
Во Коста Рика семејствата најчесто се собираат во 9 часот и се забавуваат до 1 или 2 часот после полноќ . Постојат неколку традиции кај семејствата од Коста Рика . Една од тие традиции е да се јадат 12 грозја кои претставуваат 12 желби за новата година и трчање на улиците со багаж кој претставува желба за нови патувања и авантури во новата година.
 
Плажата Копакабана се смета за една од најдобрите локации за огномет во целиот свет за време на Новогодишната вечер. Градот Сао Паоло исто така одржува еден познат настан односно Маратонот на Св.Свети Силвестер кој ги опфаќа улиците помеѓу Авенија Паулиста и центарот на градот.
 
Во други религии , се одржуваат други настани . Во Форталеца , Чеара се одржува голема забава со огномет и музички шоуа во живо во областа ''Praia de Iracema'' која привлекува повеќе од милион луѓе во последните неколку години .
 
=== Еквадор ===
Покрај традиционалните семејни настани и оброци , модерни прославувања како одење во ноќни клубови се проминента одлика во [[Еквадор ]], но главниот настан е палењето на огнометите и илјадници кукли кои ја претставуваат изминатата година.
 
=== Мексико ===
Мексиканците ја прославуваат Новогодишната вечер или уште позната како ''Año Nuevo'' со тоа што конзумираат по едно грозје на секое од 12-те отчукувања на ѕвоното за време на одбројувањето и посакувајќи по една желба за секои од 12-те грозја.
Мексиканците ја прославуваат Новогодишната вечер или уште позната како Año Nuevo со тоа што конзумираат по едно грозје на секое од 12-те отчукувања на ѕвоното за време на одбројувањето и посакувајќи по една желба за секои од 12-те грозја. Мексиканските семејства ги украсуваат домовите и забавите за време на новата година , користејќи бои како црвена за да се нагласи важноста на подобрувањето на животниот стил и пред се љубовта, жолта за да се добие подобрено вработување и подобар животен стил , зелена за да се подобрат финансиските услови и бела боја за да се подобри здравјето . Мексикански сладок леб се пече и во него се става паричка или некоја амајлија . Кога ќе се послужи лебот , тој кај кого ќе се падне паричката или амајлијата се верува дека ќе го следи добра среќа и благослов во новата година. Друга традиција е правење на листа на сите лоши или несреќни работи кои се случиле во текот на годината и пред полноќ таа листа се фрла во оган , симболизирајќи го отстранувањето на негативната енергија од новата година. Повеќето мексиканци прославуаат со тоа што имаат касна вечера со семејството , традиционалното јадење е мисирката , традиција која е светски популарна. Тие кои сакаат да се забавуваат обично после вечерата одат во локални клубови , или на забави. Доколку сте во Мексико можете исто така да уживате во уличните прослави . Во Мексико Сити има голем уличен фестивал за Новогодишната вечер каде прославата се одржува на главниот плоштад Зокало . Можете да очекувате многу огномети , петарди и слично. На полноќ има многу врева и сите викаат "Feliz año nuevo Hogmanay!" . Луѓето се гушкаат, прават врева и играат со петарди.
 
Мексиканските семејства ги украсуваат домовите и забавите за време на новата година, користејќи бои како црвена за да се нагласи важноста на подобрувањето на животниот стил и пред сè љубовта, жолта за да се добие подобрено вработување и подобар животен стил, зелена за да се подобрат финансиските услови и бела боја за да се подобри здравјето.
 
Мексикански сладок леб се пече и во него се става паричка или некоја амајлија. Кога ќе се послужи лебот, тој кај кого ќе се падне паричката или амајлијата се верува дека ќе го следи добра среќа и благослов во новата година. Друга традиција е правење на листа на сите лоши или несреќни работи кои се случиле во текот на годината и пред полноќ таа листа се фрла во оган, симболизирајќи го отстранувањето на негативната енергија од новата година.
 
Повеќето мексиканци прославуаат со тоа што имаат касна вечера со семејството, традиционалното јадење е мисирката, традиција која е светски популарна. Тие кои сакаат да се забавуваат обично после вечерата одат во локални клубови или на забави. Доколку сте во [[Мексико]] можете исто така да уживате во уличните прослави. Во Мексико Сити има голем уличен фестивал за Новогодишната вечер каде прославата се одржува на главниот плоштад Зокало. Можете да очекувате многу огномети, петарди и слично. На полноќ има многу врева и се извикуваат зборовите „Среќна нова година“ („''Feliz año nuevo Hogmanay!''“). Луѓето се гушкаат, прават врева и играат со петарди.
 
== Океанија ==