Разлика помеѓу преработките на „Лујџи Пирандело“

с
нема опис на уредувањето
с
| awards ={{awd|[[Нобелова награда за литература]]|1934}}
}}
'''Лујџи Пирандело''' ([[Агриџенто]], {{роден на|28|јуни|1867}} - [[Рим]], {{починал на|10|декември|1936}}) - италијански писател, [[драма]]тург и поет. Меѓу најзначајните негови дела се драмите „[[Шест лица го бараат писателот]]“, „Хенри IV“ , „[[Секој на свој начин]]“ и [[роман]]ите „[[Покојникот Матија Паскал]]“ и „[[Еден, ниеден и сто илјади]]“.<ref>Luiđi Pirandelo, ''Šest lica traži pisca''. Beograd: Paidea, 2008.</ref> Тој е добитник е на [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за литература во [[1934]] година.
 
==Биографија==