Разлика помеѓу преработките на „PDF“

Додадени 13 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (Бришење на "Adobe_PDF_Icon.svg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Fastily пор...)
| url = [http://www.adobe.com/devnet/pdf/pdf_reference_archive.html ''Adobe PDF Reference Archives'']
}}
'''''Portable Document Format''''' ('''''PDF''''') (преносенпрев. '''Преносен формат за документи''') е [[податотечен формат]] создаден од страна на ''[[Adobe Systems]]'' во 1993 за размена на документи. ''Adobe PDF'' се користи за претставување на дводимензионални документи на начин независен од софтверот, хардверот и оперативниот систем.<ref name="pdf-ref-1.7">Adobe Systems Incorporated, [http://www.adobe.com/devnet/acrobat/pdfs/pdf_reference_1-7.pdf PDF Reference, Sixth edition, version 1.23 (30 MB)], p. 33.</ref> Секоја ''Adobe PDF'' податотека содржи целосен опис на неменливиот 2Д документ што подразбира текст, фонтови, слики и 2Д [[векторска графика]]. Во последно време може да се додаваат и 3Д слики во PDF документи со [[U3D]] или [[PRC (податотечен формат)|PRC]] и разни други формати.<ref name="3d#1">{{цитирана веб страница|url=http://www.adobe.com/manufacturing/resources/3dformats/ |title=3D supported formats |publisher=Adobe |date=2009-07-14 |accessdate=2010-02-21}}</ref><ref name="3d#2">{{цитирана веб страница|url=http://www.adobe.com/devnet/acrobat3d/ |title=Acrobat 3D Developer Center |publisher=Adobe |date= |accessdate=2010-02-21}}</ref>
 
Соосновачот на ''[[Adobe Systems]]'', [[Џон Ворнок]] направил систем наречен „''Camelot''“ (Камелот),<ref>{{цитирана веб страница