Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 324 бајти ,  пред 3 години
 
===Реката како тема во филмот===
* „[[Девојката од реката (филм)|Девојката од реката]]“ - италијански филм на [[режисер]]от [[Марио Солдати]].<ref>Valerio Magreli, „Biografska beleška“, во: Pjer Paolo Pazolini, ''Put i nebo''. Beograd: Mali vrt, 2016, стр. 89.</ref>
* „[[Дивата река (филм од 1994)|Дивата река]]“ ([[англиски]]: ''The River Wild'') - американски [[филм]] од 1994 година, во [[режија]] на Кертис Хансон.<ref>[http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3 HRT (пристапено на 19.11.2017)]</ref>