Власи: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(Непостоечка слика)
Ознака: Изворно уредување 2017
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Инфокутија народ
|group =Власи <br> ''ArmâñiArmãnji'', ''RrâmâniRrãmãni''
|flag = [[Податотека:Aromanian flag.svg|200п|Знаме на Власите]]
|poptime= 100.000<ref>[http://www.eurominority.eu/version/eng/minority-detail.asp?id_minorities=296]</ref> - 250.000
Во почетокот на XIV век Власите како еден од најбогатите балкански народи го формирале градот [[Москополе]] во кој постоела „Нова Академија“, првата академија на Балканот, повеќе од 70 цркви и училишта како и печатница. Подоцна [[Москополе]] било разурнато од албанските банди, по што голем бран на Власи здружени со Власите од околината на планината [[Грамос]] се населил во [[Македонија]] ([[Крушево]], [[Осоговски Планини]], [[Овче Поле]], [[Штип|Штипско]] итн).
 
Познати влашки племиња се: [[Власи Каракачани]] (во Македонија, Грција и Бугарија), [[Краински Власи]] (во Србија), [[Истарски Власи]] (во Хрватска), [[Мегленски Власи]] (во [[Мегленска Котлина]] во [[Егејска Македонија]] - Грција) итн.
 
== Признавање на националната самобитност на Власите ==
2

уредувања