Томас Вермален: Разлика помеѓу преработките

Додадени 309 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| nationalteam-update = 23:38, 11 December 2017 (UTC)
}}
'''Томас Вермален''' ({{IPA-nl|ˈtoːmɑs fərˈmaːlə(n)}};<ref>''Vermaelen'' in isolation: {{IPA-nl|vərˈmaːlə(n)}}.</ref> роден на 14 ноември 1985 година) е [[Белгија|белгиски]] професионален [[Фудбал|фудбалер]] кој игра како [[Одбранбен играч (фудбал)|центар-назадцентарален одбранбен]] играч за шпанскиот клуб [[ФК Барселона|Барселона]] и [[Фудбалска репрезентација на Белгија|националниот тим на Белгија]].
 
Тој обично игра како лев-централен одбранбен играч, но може да игра на позицијата класичен [[Одбранбен играч (фудбал)|лев]] бек. Неговите клучни атрибути вклучуваат воздушна способност, лидерски вештини, и неговата брзина со топката во своите нозе. Тој е исто ја поседува способноста за остигнувањепостигнување на гол како одбранбен играч.
 
Вермален се приклучил на младинската академија на  [[ФК Ајакс|Ајакс]] во 2000 година и ја освоил холандската титула во неговата прва сезоната  2003-04 во неговата прва сезона со клубот. По заминувањето на [[Клас-Јан Хунтелар|Клас Јан Хунтелар]] во 2009 година, тој бил именуван како капитен мана клубот за остатокот од сезоната. Во 2009 година тој бил трансфериран во тимот на [[ФК Арсенал|Арсенал]] и во својата прва сезона бил избран во тимот на [[Премиер лига на Англија|Премиер Лигата]] за таа сезона. Со трансферот на  [[Робин ван Перси]] во [[ФК Манчестер јунајтед|Манчестер Јунајтед]] во август 2012 година, тој бил именуван за капитен на Арсенал, но неговите игри и минутажа биле ограничени поради успехот на одбранбениот тандем на [[Пер Мертезакер|Пер Мертерсакер]] и [[Лорен Кошчелни]]. Во август 2014 година, тој официјално за 15&#x20;милиони [[Евро|евра]] бил продаден на Барселона во шпанската [[Ла лига|Ла Лига.]].<ref>{{Наведени вести|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/28728256|title=Thomas Vermaelen: Barcelona to sign Arsenal defender on Sunday|date=9 August 2014|work=BBC|access-date=10 August 2014}}</ref>
 
Вермален го направил своето репрезентативно деби за Белгија во 2006 година, и од тогаш забележал 63 настапи за својата земја. Тој ја претставувал Белгија на Летните Олиписки Игри во [[Фудбал на Летните олимписки игри 2008 (мажи)|Летните Олиписки Игри во 2008]] каде што го освоил четвртото место, како и на Светското првенство во Бразил [[Светско првенство во фудбал 2014|Светското првенство во Бразил 2014 годин]]<nowiki/>а]] и на[[Европско првенство во фудбал 2016| Еуро 2016 година]] во [[Франција]].
 
== Наводи ==
13.641

уредување