Томас Вермален: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.044 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
{{Infobox football biography 3
{{Инфокутија Фудбалер 3|image=2015 UEFA Super Cup 39.jpg|caption=Vermaelen with [[FC Barcelona|Barcelona]] in 2015|fullname=Thomas Vermaelen<ref>{{cite news| title = 2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players| url = http://www.fifadata.com/document/fwc/2014/pdf/fwc_2014_squadlists.pdf| publisher = FIFA| format = PDF| page = 4| date = 11 June 2014| accessdate = 10 July 2014}}</ref>|height={{convert|1.83|m|abbr=on}}<ref>{{cite web|url=http://www.fcbarcelona.com/football/first-team/staff/players/vermaelen|title=Vermaelen - Thomas Vermaelen - FC Barcelona|work=fcbarcelona.com|deadurl=yes|archiveurl=https://web.archive.org/web/20150124133015/http://www.fcbarcelona.com/football/first-team/staff/players/vermaelen|archivedate=24 January 2015|df=dmy-all}}</ref>|position=[[Defender (association football)#Centre-back|Centre-back]]|currentclub=[[FC Barcelona|Barcelona]]|clubnumber=25}}'''Томас Вермален''' ({{IPA-nl|ˈtoːmɑs fərˈmaːlə(n)}};<ref>''Vermaelen'' in isolation: {{IPA-nl|vərˈmaːlə(n)}}.</ref> роден на 14 ноември 1985 година) е белгиски професионален [[Фудбал|фудбалер]] кој игра како [[Одбранбен играч (фудбал)|центар-назад]] за шпанскиот клуб [[ФК Барселона]] и националниот тим на Белгија.
| name = Томас Вермален
| image = 2015 UEFA Super Cup 39.jpg
| image_size = 250
| caption = Вермален со [[ФК Барселона|Барселона]] во година 2015
| fullname = Томас Вермален<ref>{{cite news| title = 2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players| url = http://www.fifadata.com/document/fwc/2014/pdf/fwc_2014_squadlists.pdf| publisher = FIFA| format = PDF| page = 4| date = 11 June 2014| accessdate = 10 July 2014}}</ref>
| birth_date = {{Birth date and age|1985|11|14|df=y}}
| birth_place = [[Капелен, Белгија|Капелен]], [[Белгија]]
| height = {{convert|1.83|m|abbr=on}}<ref>{{cite web|url=http://www.fcbarcelona.com/football/first-team/staff/players/vermaelen|title=Vermaelen - Thomas Vermaelen - FC Barcelona|work=fcbarcelona.com|deadurl=yes|archiveurl=https://web.archive.org/web/20150124133015/http://www.fcbarcelona.com/football/first-team/staff/players/vermaelen|archivedate=24 January 2015|df=dmy-all}}</ref>
| position = [[Defender (association football)#Centre-back|Centre-back]]
| currentclub = [[FC Barcelona|Barcelona]]
| clubnumber = 25
| youthyears1 = 1991–1999 | youthclubs1 = [[ФК Герминал Бершот|Герминал Екерен]]
| youthyears2 = 1999–2000 | youthclubs2 = [[ФК Герминал Бершот|Герминал Бершот]]
| youthyears3 = 2000–2003 | youthclubs3 = [[ФК Ајакс|Фудбалска академија на Ајакс]]
| years1 = 2003–2009 | clubs1 = [[ФК Ајакс|Ајакс]] | caps1 = 97 | goals1 = 7
| years2 = 2004–2005 | clubs2 = → [[РКЦ Валвајк]] (позајмен) | caps2 = 13 | goals2 = 2
| years3 = 2009–2014 | clubs3 = [[ФК Арсенал|Арсенал]] | caps3 = 110 | goals3 = 13
| years4 = 2014– | clubs4 = [[ФК Барселона|Барселона]] | caps4 = 16 | goals4 = 1
| years5 = 2016–2017 | clubs5 = → [[ФК Рома|Рома]] (позајмен) | caps5 = 9 | goals5 = 0
| nationalyears1 = 2002–2003 |nationalteam1 = [[Belgium national under-18 football team|Белгија 18]] |nationalcaps1 = 5 |nationalgoals1 = 0
| nationalyears2 = 2003–2004 |nationalteam2 = [[Belgium national under-19 football team|Белгија 19]] |nationalcaps2 = 7 |nationalgoals2 = 0
| nationalyears3 = 2004–2007 |nationalteam3 = [[Belgium national under-21 football team|Белгија 21]] |nationalcaps3 = 13 |nationalgoals3 = 1
| nationalyears4 = 2008 |nationalteam4 = Белгија 23 |nationalcaps4 = 5 |nationalgoals4 = 0
| nationalyears5 = 2006– |nationalteam5 = [[Фудбалска репрезентација на Белгија|Белгија]] |nationalcaps5 = 63 |nationalgoals5 = 1
| club-update = 20:08, 23 December 2017 (UTC)
| nationalteam-update = 23:38, 11 December 2017 (UTC)
}}
'''Томас Вермален''' ({{IPA-nl|ˈtoːmɑs fərˈmaːlə(n)}};<ref>''Vermaelen'' in isolation: {{IPA-nl|vərˈmaːlə(n)}}.</ref> роден на 14 ноември 1985 година) е белгиски професионален [[Фудбал|фудбалер]] кој игра како [[Одбранбен играч (фудбал)|центар-назад]] за шпанскиот клуб [[ФК Барселона]] и националниот тим на Белгија.
 
Тој обично игра како лев-централен одбранбен играч, но може да игра на позицијата класичен [[Одбранбен играч (фудбал)|лев]] бек. Неговите клучни атрибути вклучуваат воздушна способност, лидерски вештини, и неговата брзина со топката во своите нозе. Тој е исто ја поседува способноста за остигнување на гол како одбранбен играч.
13.891

уредување