Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Додадени 263 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
}}
[[File:Orce Nikolov - bista park.jpg|thumb|Биста на Орце Николов во Градскиот парк во Скопје]]
'''Јордан „Орце“ Николов''' ([[Скопје]], {{роден|7|јануари|1916}} - {{починал|4|јануари|1942}}) — македонски комунист, [[народен херој]]. Бил еден од организаторите и раководителите на работничкото движење во МакедонијаСкопје и член на Покраинскиот комитет на [[КПЈ]] за Македонија.<ref>„Народни хероји Југославије“, „Младост“, Београд, 1975.</ref> ЗаБил прогласен за [[народен херој на Југославија]] ена прогласен[[29 меѓујули]] [[1945]] година, како еден од првите борци од Македонија кои го добиле тоа одликување (заедно со [[Стеван Наумов - Стив]], на[[Мирче Ацев]], [[29Страшо јулиПинџур]], [[1945Христијан Тодоровски - Карпош]] годинаи [[Кузман Јосифовски - Питу]]).
 
== Биографија ==
6.051

уредување