Дискус: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 17 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
Нема опис на уредувањето
''Symphysodon discus''
}}
 
'''Дискус''' е слатководна ''perciform'' риби, чудни циклиди што потекнуваат од басенот на реката Амазон. Препознати се два вида, обата спаѓаат под '''''Symphysodon''''': '''црвениот дискус''' или '''вообичаен дискус''' (''Symphysodon discus'') и '''синиот дискус''' (''Symphysodon aequifasciatus''). Двата вида се многу слични и можат да се вкрстуваат, продуцирајки бројни хибридни траги. Детали околу бројот на прецизниот број подвидови не е финализиран. Дискусите се во најблиска врска со ''Хероите''.
 
56

уредувања