Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 426 бајти ,  пред 2 години
* „Покрај реката“ (''Down By The River'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Нил Јанг]] (''Neil Young'') од 1969 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=y1gxkRve4Q0 YouTube, Neil Young & Crazy Horse - Down By The River (пристапено на 23.12.2017)]</ref>
* „На реките вавилонски“ (''By the Rivers of Babylon'') - песна на [[реге]]-групата „[[Мелодианс]]“ (''The Melodians'') од 1972 година.<ref>[https://www.discogs.com/Various-The-Harder-They-Come-Original-Soundtrack-Recording/master/144881 DISCOGS, Various ‎– The Harder They Come (Original Soundtrack Recording) (пристапено на 24.12.2017)]</ref>
* „Могу реки за преминување“ (''Many Rivers To Cross'') - песна на [[реге]]-музичарот „[[Џими Клиф]]“ (''Jimmy Cliff'') од 1972 година.<ref>[https://www.discogs.com/Various-The-Harder-They-Come-Original-Soundtrack-Recording/master/144881 DISCOGS, Various ‎– The Harder They Come (Original Soundtrack Recording) (пристапено на 24.12.2017)]</ref>
* „Средба преку реката“ (''Meeting Across the River'')“ - песна на американскиот рок-пејач [[Брус Спрингстин]] од 1975 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=fcNtV41jwj4 YouTube, Bruce Springsteen - Born To Run (1975) - Full Album (пристапено на 3.11.2017)]</ref>
* „Однеси ме кај реката (''Take me to the river'')“ - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „[[Токинг хедс]]“ (''Talking heads'') од 1978 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=6ar2VHW1i2w Talking Heads - Take Me To The River (HQ) - YouTube (пристапено на 17.4.2016)]</ref>