Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
===Реката ккао тема во популарната музика===
* „Зелена река“ (''Green River'') - песна од истоимениот албум на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Криденс Клирвотер Ривајвал]]“ (''Creedence Clearwater Revival'')“ од 1969 година.<ref>[https://www.discogs.com/Creedence-Clearwater-Revival-Green-River/master/55272 DISCOGS, Creedence Clearwater Revival ‎– Green River (пристапено на 23.12.2017)]</ref>
* „Поркај„Покрај реката“ (''Down By The River'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Нил Јанг]] (''Neil Young'') од 1969 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=y1gxkRve4Q0 YouTube, Neil Young & Crazy Horse - Down By The River (пристапено на 23.12.2017)]</ref>
* „Средба преку реката“ (''Meeting Across the River'')“ - песна на американскиот рок-пејач [[Брус Спрингстин]] од 1975 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=fcNtV41jwj4 YouTube, Bruce Springsteen - Born To Run (1975) - Full Album (пристапено на 3.11.2017)]</ref>
* „Однеси ме кај реката (''Take me to the river'')“ - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „[[Токинг хедс]]“ (''Talking heads'') од 1978 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=6ar2VHW1i2w Talking Heads - Take Me To The River (HQ) - YouTube (пристапено на 17.4.2016)]</ref>