Разлика помеѓу преработките на „Северна Холандија“

с
нема опис на уредувањето
с
| website = {{nowrap|{{URL|www.noord-holland.nl}}}}
}}
'''Северна Холандија''' ({{Lang-nl|Noord-Holland}} {{IPA-nl|ˈnoːrt ˈɦɔlɑnt|3=374 Noord-Holland.ogg}}, Запад[[Западнофризиски Frisianјазик|западно Фризиски]]: ''Noard-Холандија'') е [[Покраини во Холандија|п<nowiki/>окраина]] во северозападниот дел на [[Холандија]]. Таа се наоѓа на [[Северно Море]], северно од Јужна Холандија и Утрехт, и западно од [[Фризија (покраина)|Фрисланд]] и [[Флеволанд]]. Во 2015 година, покраината имала население од 2,762,163<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://statline.cbs.nl/Statweb/publication/?DM=SLNL&PA=70072NED&D1=0&D2=5-16&D3=l&VW=T|title=Regionale kerncijfers Nederland|publisher=[[Statistics Netherlands|CBS]]|language=Dutch|accessdate=30 May 2015}}</ref> и вкупна површина од 2670 квадрадни километри.
 
Од 9-ти до 16-ти век, областа била составен дел на Округот на Холандија. Во текот на овој период [[Западна Фризија|Западен Фрисланд]] бил усвоен. Во 17ти и 18ти век, областа била дел од прокраината на Холандија. Во тоа време, разликата помеѓу ''Noorderkwartier'' (Северна Квартал) и ''Zuiderkwartier'' (Јужна Квартал) станала честа појава. Во 1840 година, прокраината Холандија била поделена на две покраини на Северна Холандија и Јужна Холандија. Во 1855, Харлемермер била исцедена и претворена во земја.
13.428

уредувања