Општина Чашка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 274 бајти ,  пред 4 години
с
Отстрането уредувањето на 78.250.235.125 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отстрането уредувањето на 78.250.235.125 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
Ознака: Отповикување
 
== Демографија ==
Според пописот во 2002 година, Општина Чашка има 7.673 жители. [2]
 
Етнички групи во општината:
 
Македонци = 4,395 (57,3%)
Албанци = 2.703 (35.2%)
Турците = 391 (5.1%)
други (0.4%)
 
== Општествени институции ==