Сос: Разлика помеѓу преработките

Додадени 886 бајти ,  пред 5 години
с
додадена Категорија:Храна користејќи го HotCat
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на Ehrlich91 (разговор), вратено на последната верзија на Иван Ж)
Ознака: Отповикување
с (додадена Категорија:Храна користејќи го HotCat)
[[File:Whisking sauce-01.jpg|thumb|250px|Мешање сос.]]
 
Во готвење, '''сос''' е течен, [[крем]], или полу-цврста [[храна]] служена на, или се користи во подготовка на други јадења. Обично не се консумира само сос; тие додаваат [[вкус]], влажност, и визуелна жалбажелба до друго [[јадење]]. Сос е [[француски јазик|француски]] збор зема и е преземен од латинска[[латински јазик|латинскиот]] ''салса'', што значи солени[[сол]]ени. Веројатно најстар снимензапишан Европскиевропски сос е garum„гарум“, рибениот сос користен од страна на [[Античка Грција|Античките Грци]]; додека doubanjiang„дубанџианг“, Кинескиотткинескиот паста од [[соја]] и [[грав]] паста се споменува во ОбредиОбредите на ZhouЖоу во 3 век пред нашата ера.
 
Сосовите имаат потреба од течна компонента, но некои сосови (на пример, pico de gallo salsa или chutney) може да содржат повеќе цврсти компоненти од течноста. Сосови се суштински елемент во кујните ширум светот.
Сосови може да се користат за слатки или солени јадења. Тие можат да бидат подготвени и служени ладни како мајонез, подготвени студени, но служени млаки како песто, варени и служени топло како bechamel варени и служени ладно како сос од [[јаболко]]. Сосовите може да бидат свежо подготвени од готвачот, особено во рестораните, но денес многу сосови се продаваат пакувани и спакувани како сос од Вустершир сос, ХП сос, [[кечап]] со сос од соја или pewfilla. Сосови за салата се нарекуваат салатско облекување. Сосот направен со деградација на садот се вика тавен сос.
 
==Наводи==
Шефот кој специјализира во правење сосови се нарекува [[saucier]].
{{Наводи}}
* {{cite book|author=Peterson, James|title=Sauces|publisher=John Wiley & Sons|year=1998|isbn=0-471-29275-3}}
* {{cite book|author=Sokolov, Raymond|title=The Saucier's Apprentice|url=https://books.google.com/books?id=HKUSH4Pu_f0C&printsec=frontcover&dq=&source=bl&ots=qBuKcmLexj&sig=VUevbT1oaXiCqYrWovKf6Z0_kjk&hl=en&sa=X&ei=vjwmUNuSO7DpiwKi3YG4CQ&ved=0CDkQ6AEwAQ#v=onepage&q&f=false|publisher=Knopf|year=1976|isbn=0-394-48920-9}}
* {{cite book|author=McGee, Harold|title=On Food and Cooking|publisher=Macmillan|year=1984|isbn=0-02-034621-2}}
* {{cite book|author=McGee, Harold|title=The Curious Cook|publisher=Macmillan|year=1990|isbn=0-86547-452-4 }}
 
 
==Надворешни врски==
{{Cookbook|Sauces}}
* [http://www.britannica.com/EBchecked/topic/525307/sauce "Sauce" entry at Encyclopædia Britannica]
{{Храна-никулец}}
[[Категорија:Храна]]