Разлика помеѓу преработките на „Кичевија“

Додаден 21 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Општина Македонски Брод користејќи го HotCat)
{{внимание}}
'''Кичевија''' — историско-географска област која ја опфаќа [[Кичевска Котлина|Кичевската Котлина]], [[западна Македонија]]. Кон [[Полог]] граница е планината [[Буковиќ (планина)|Буковик]] (1.518 м); кон [[Мијаци|Мијаците]] планината [[Бистра (планина)|Бистра]] (2.100 м); кон [[Дебарска Котлина|Дебарската Котлина]] и [[Дримкол]] планината [[Стогово]] (2.242 м); кон [[Дебарца]] планината [[Голак]] (1.468 м), па [[Беличка Планина|Беличко]]-[[Пространска Планина (појаснување)|пространската планина]] (1.500-1.600 м); кон [[Демир Хисар]] (Железник) границата е на изворот на [[Црна река]], па на планината [[Лубен]] (1.762 м) и [[Стрмол]] (1.762 м); кон [[Крушево]] планината [[Венец (планина)|Венец]] (1.738 м); кон [[Прилеп]] планината Бушава (1.702 м); кон [[Порече]] планината [[Песјак (планина)|Песјак]] (1.744 м), па [[Челоица]] (1.896 м) и [[Добра Вода]] (2.082 м).