Разлика помеѓу преработките на „Горски Котар“

Додадени 297 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{внимание}}
{{викификација}}
[[Податотека:LokvarskoJezero1.jpg|мини|десно|Локварското езеро и Рисњак во позадина]]
'''Горски Котар''' е регион во [[Хрватска]] и составен дел на округот [[Приморско-горска жупанија]]. Горски Котар, е шумско-планинска област преку која се патува за [[Загреб]] и [[Риека]]. Центарот на овој регион е градот [[Делници]], а од познатите места се наоѓаат и [[Мркопал]], [[Чабар]], [[Фужине]], Локве, Лич,[[Равна Гора (Хрватска)|Равна Гора]], Скрград[[Скрад]], [[Врбовско]] и [[Брод МоравицаМоравице]].
 
[[Национален парк Рисњак|Националниот парк Рисњак]] се наоѓа во овој дел од Република Хрватска. Горски Котар е изобилен со природни убавини и атракции, а депопулацијата што го погоди овој регион по Втората светска војна направи некои области сосема ненаселени или оставени на дива природа.
 
==Галерија==
Податотека:Kamacnik08, Croatia.JPG|Камачник
</gallery>
 
==Надворешни врски==
{{Commons category|Gorski kotar}}
*[http://www.rasip.fer.hr/gorski_kotar Мрежно место за Горски Котар]
 
{{Географија-никулец}}