Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Додадени 24 бајти ,  пред 2 години
== Историја ==
[[Податотека:IMARO cheti in Debar 1908.jpg|мини|лево|Дочек на дебарските чети на ВМРО во градот за време на [[Младотурската револуција]]]]
Првиот пишан документ што го спомнува Дебар е картата на [[Клавдиј Птоломеј]], направена околу средината на [[2 век]] во која се нарекува ''Deborus''. [[Византија|Византискиот]] император [[Василиј II]] знаел за неговото постоење, додека Феликс Петанчиќ го нарекува овој град ''Dibri'' во [[1502]]. Во времето на [[Османлиската империја]] Дебар бил дел од [[Битолскиот вилает]]. На почетокот на [[19 век]] Дебар се побунил против турскиот султан, и во овој период, како што тврди еден француски патеписец, Дебар имал 64 продавници и 4.200 жители. На крајот од векот, градот имал 15.500 жители, но послепо завршувањето на[[Првата светска војна]] овој број се намалил.
 
Во 17-19 век многу развиена била Дебарската дрворезбарска школа. Нејзините претставници изработиле многу иконостаси во [[Македонија]], [[Бугарија]], [[Србија]] па дури и во [[Русија]]. Кон крајот на 19 век, во дебарскиот затвор бил затворен и измачуван од турските власти големиот македонски преродбеник [[Григор Прличев]], кој убаво го има опишано Дебар во својата автобиографија.
 
[[Податотека:Debar vo 2010 (6).JPG|мини|десно|Споменик на паднатите борци во Дебар]]
Поради својот економски процут, богатството на своите жители и прочуеноста на дебарските мајстори-градители и ѕидари, во времето на Отоманската Империја постоела изреката: „Стамбол гори, Дебар го гради“.
 
===Потекло и значење на името Дебар===