Разлика помеѓу преработките на „Срем“

Одземен 101 бајт ,  пред 2 години
с
Отстрането уредувањето на Ehrlich91 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Отстрането уредувањето на Ehrlich91 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
Ознака: Отповикување
{{бб|1=без никаков стил, врски, извори, пасуси, категории}}'''Срем''' е географски регион во Панонската низина меѓу реката Дунав, на север и исток реката Сава до Дунав, на југ. Западната граница не е јасно дефинирана. По едно мислење, Срем е на запад ограничен со реките Босут и Вук, додека од друга страна западната граница на Срем ја сочинува денешната граница на Вуковарско-сремската област.
 
==Географија==