Разлика помеѓу преработките на „Колибри“

Додадени 856 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Птици користејќи го HotCat)
{{Taxobox
[[Податотека:Colibri-thalassinus-001-edit.jpg|мини|КОЛИБРИ]]
| name = Колибри (Trochilidae)
'''Колибри'''те (Trochilidae) се фамилија птици кои се блиски,сродните фамилии на вистинските чиопи (Apodidae) и чубастите чиопи (Hemiprocinidae),составени во заеднички ред на чиопите(Apodifoemes).
| status =
Одредени афтори ги издојуваат колибрите во сопствен ред.Семејството на колибрите има повеке од 100 родови и околу 330-340 видови.
| status_system =
| status_ref =
| image = Trinidad and Tobago hummingbirds composite.jpg
| image_caption=Четири вида колибри<br>од [[Тринидад и Тобаго]]
| regnum = {[[Животни]]}
| phylum = {[[Хордови]]}
| classis = {[[Птици]]}
| ordo = {[[Чиопи|Apodiformes]]}
| familia = '''''{Trochilidae}'''''
| genus =
| species =
| binomial =
| binomial_authority =
}}
 
'''Колибри'''те (Trochilidae) се фамилија птици кои се блиски, со сродните фамилии на вистинските чиопи (Apodidae) и на чубастите чиопи (Hemiprocinidae),составени сите заедно влегуваат во заеднички ред на чиопите (Apodifoemes).
Одредени афториавтори ги издојуваат колибрите во сопствен ред. Семејството на колибрите има повекеповеќе од 100 родови и околу 330-340 видови.
 
==Изглед и градба на телото==
Колибрите инаку се многу мали птици.Најманите Најмалите колибри кои истовремено се најмаланајмал врставид на птици воопшто, Mellisuga helenae,поинаков езаедно со клунот и пердувите на опашката се долги само 6cm6 cm.Најголемата врстаНајголем вид е Patagona gigas, а големи се околу 25cm25 cm. Поголемиот број колибри имаат шарени пердуви,поправило по правило со метален одсјајсјај.Грлото на мажјакот е чисто сјајно црвено,сино или смарагдно зелено.
 
== Карактеристики ==
[[Податотека:Colibri-thalassinus-001-edit.jpg|мини|КОЛИБРИлево|Колибри]]
Колибрите имаат многу голема фрекфенција на замавнување со крилјата, дури до 80 замавнувања во секунда. Тоа им овозможува лет на страна и на назад,<ref>{{Cite journal
| pmid = 12124359
| year = 2002
| author1 = Altshuler
| first1 = D. L.
| title = The ecological and evolutionary interface of hummingbird flight physiology
| journal = The Journal of Experimental Biology
| volume = 205
| issue = Pt 16
| pages = 2325–36
| last2 = Dudley
| first2 = R
}}</ref> а может да лебдат во воздухот во едно место. Уште една особина на колибрите е што имаат осум пара ребра, другите птици имаат по шест. Срцето им работи од 400 до 500 удари во минута, дури и кога одмараат, а највисокиот отчукај на срцето е измерен на 1260 удари во минута. Бројот на вдишувања во минтуа им е 250. Додека спијат, драстично им се смалува фрекфенцијата на удари на срцето.
 
== ОсобиниНаводи ==
{{наводи}}
Колибрите имаат многу голема фрекфенција на замавнување со крилјата, дури до 80 замавнувања во секунда.Тоа им овозможува лет на страна и на назад,а может да се во воздухот во едно место.Уште една особина на колибрите е да имаат осум парови ребра,другите птици имаат шест .Срцето им работит од 400 до 500 удари во минута,а бројот на здивови во минтуа им е 250.За време на сонот,драстично им се смалуват фрекфенцијата на удари на срцето, заради многу брзиот метаболизам да не загинат од глад.
 
[[Категорија:Птици]]