Разлика помеѓу преработките на „Колибри“

Додадени 37 бајти ,  пред 3 години
с
додадена Категорија:Птици користејќи го HotCat
с (додадена Категорија:Птици користејќи го HotCat)
== Особини ==
Колибрите имаат многу голема фрекфенција на замавнување со крилјата, дури до 80 замавнувања во секунда.Тоа им овозможува лет на страна и на назад,а может да се во воздухот во едно место.Уште една особина на колибрите е да имаат осум парови ребра,другите птици имаат шест .Срцето им работит од 400 до 500 удари во минута,а бројот на здивови во минтуа им е 250.За време на сонот,драстично им се смалуват фрекфенцијата на удари на срцето, заради многу брзиот метаболизам да не загинат од глад.
 
[[Категорија:Птици]]