Ерскин Колдвел: Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на Ehrlich91 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Отстрането уредувањето на Ehrlich91 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
Ознака: Отповикување
{{бб|1=без никаков стил, врски, извори, пасуси, категории}}[[Податотека:Erskine Caldwell 1975.jpg|мини|десно|Слика од Ерскин Колдвел 1975 година]]
'''Ерскин Престон Колдвел''' (17 декември 1903 - 11 април 1987) е американски романсиер и раскажувач. Неговите списи за сиромаштијата, расизмот и социјалните проблеми во родната Јужна Соединетите Држави во романите како што се Tobacco Road (1932) и Божјата Мала Акри (1933) му дадоа критички признанија, но исто така го направија контроверзен меѓу јужњаците од времето што сметаше дека е deprecating на луѓето од регионот.