Махатма Ганди: Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на 46.217.31.4 (разговор), вратено на последната верзија на Retrohead
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 46.217.31.4 (разговор), вратено на последната верзија на Retrohead)
Ознака: Отповикување
{{викифицирање}}
[[Податотека:MKGandhi.jpg|мини|Махатма Ганди]]
== '''Мохандас Карамчанд Ганди''' (2 октомври 1869 година – 30 јануари 1948 година) — истакнат водач на Индискиот национализам во Британска Индија. Применувајќи ненасилно граѓанско непочитување, Ганди ја довел Индија до независност и поттикнал движења за граѓански права и слободи низ светот. Почесниот Махатма (на индоевропскиот јазик санскрит, со значење: „великодушен“, „достоинственˮ - за прв пат е применет во 1014 година во Јужна Африка, - а сега се користи во целиот свет. Исто така него го нарекуваат Бапу (на гуџаратски јазик со значење: љубов кон „таткотоˮ, „татко“ во Индија.) ==
 
== '''Мохандас Карамчанд Ганди''' (2 октомври 1869 година – 30 јануари 1948 година) — истакнат водач на Индискиот национализам во Британска Индија. Применувајќи ненасилно граѓанско непочитување, Ганди ја довел Индија до независност и поттикнал движења за граѓански права и слободи низ светот. Почесниот Махатма (на индоевропскиот јазик санскрит, со значење: „великодушен“, „достоинственˮ - за прв пат е применет во 1014 година во Јужна Африка, - а сега се користи во целиот свет. Исто така него го нарекуваат Бапу (на гуџаратски јазик со значење: љубов кон „таткотоˮ, „татко“ во Индија.) ==
Ганди е роден и израснат во Хинду, во семејство кое потекнува од крајбрежјето на Гуджарт, Западна Индија и бил школуван во здружението „Инер Темплˮ (ˮInner Temple“), во Лондон. Тој бил првиот кој применил ненасилно граѓанско непочитување како иселен адвокат во Јужна Африка, во резидентната Индиска заедница за борба на човековите права.