Воздух: Разлика помеѓу преработките

Додадени 23 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 92.55.80.209 (разговор), вратено на последната верзија на ГП
[непроверена преработка][проверена преработка]
(боздухот-воздухот)
с (Отстрането уредувањето на 92.55.80.209 (разговор), вратено на последната верзија на ГП)
Ознака: Отповикување
Мрш'''Воздухот''' надворе гасовита материја составена претежно од [[азот]] (78%), [[кислород]] (21%); останатиот 1% го сочинуваат материи како [[јаглероден диоксид]], [[водород]], [[хелиум]], [[водна пареа]] и други. Воздухот е неопходен за опстанок на животот на [[Земја (планета)|Земјата]]. Најважен елемент на воздухот за одржување на животот на Земјата е кислородот. Него го користат и [[растенија]]та и [[животни]]те. Животните и човекот не можат да издржат без воздух повеќе од неколку [[Минута|минути]]. [[Растенија]]та, низ процесот [[фотосинтеза]], се најголеми производители на кислород. Водните [[алги]] и [[фитопланктон]]ите се исто така производители на кислород, но со помал интензитет. Уништувањето на [[Шума|шумите]] и [[загадување]]то на воздухот и водите се фактори кои ја зголемуваат опасноста од намалување на кислородот.
 
==Воздухот како тема во уметноста и во популарната култура==